11 راز مهم معماری

در اینجا می خواهم 11 راز مهم معماری را برای شما بیان کنم تا با یادگیری این نکات جز بهترین های این رشته باشید


 • مهم ترین توصیه به عاشقان معماری؟
 • با اهمیت ترین توصیه به معمارها؟
 • مهارت های لازم برای شروع؟
 • برای مهاجرت لیسانس بهتره یا فوق لیسانس؟
 • با رشته غیر مرتبط میشه وارد معماری شد؟
 • بدترین کار در اوایل اموزش دیدن؟
 • درسته با خواندن کتاب های معماری میشه به درامد رسید؟
 • بدون مدرک امکانش هست وارد بازار کار شد؟
 • بزرگترین دروغی که اوایل راه به ادم گفته میشود؟
 • بدون سرمایه‌ی اولیه می شود شروع کرد؟
 • از کجا باید شروع کنیم؟

این یازده راز مهمی است که اگر وارد رشته‌ی معماری می شوید باید به آنها فکر کنید و در مورد هر کدام به شکل مجزا مطالعه کنید و آموزش ببینید.

در ابتدای این صفحه یک ویدئو که خلاصه ای از این یازده راز معماری است را برای شما عزیزان قرار دادم اما در این بخش می خواهم تک به تک را با جزئیات بیشتر برای شما خوانندگان عزیز توضیح بدهم.

 • توصیه مهم به عاشقان معماری؟
 • یادگیری طراحی پلان
 • خلاقیت
 • بیزینس معماری
 • مارکتینگ
 • اسکیس سرعتی

حال زمان آن است که هر کدام از این 5 توصیه را به شکل مجزا بررسی کنیم:

رشته معماری دارای 3 مهارت اصلی است که به مرور زمان تبدیل به تخصص خواهد شد:

 • یادگیری اسکیس
 • اموزش طراحی پلان و ضوابط و استانداردها
 • یادگیری یک نرم افزار دو بُعدی و سه بُعدی به شکل تخصصی

از بین این سه مهارت به نظر من اصلی ترین موضوع یادگیری طراحی پلان و ضوابط طراحی است چرا؟

اگر شما به عنوان یک دانشجو و یک معمار آموزش ببینید که منظور از مدارک معماری چیست و بتوانید آن ها را با ابعاد و اندازه ترسیم کنید 2 مهارت دیگر به درد شما خواهد خورد زیراکه نرم افزار و اسکیس فقط دو راه برای ارائه‌ی آن چیزی است که شما طراحی کرده‌اید بنابراین :

 • گام اول :
 1. یاد بگیرید منظور از مدارک معماری چیست؟
 2. چطور مدارک معماری را ترسیم کنیم؟
 3. ابعاد و اندازه های استاندارد در طراحی مدارک معماری چقدر است؟

در اصل یاد گرفتید چطور طراحی کنید.

مبحث مهم بعدی در طراحی معماری با هر عنوان و عملکردی استفاده از خلاقیت برای کاربردی و خاص تر بودن پروژه است که همان ابتدای راه باید در حین دوران اموزش به سراغ تکینک های پرورش ایده و خلاقیت بروید.

مبحثی که اهمیت تخصص در معماری را چندین برابر می کند بیزینس است زیراکه ادم های برای گذران زندگی نیازمند شغل هستند بنابراین باید به موازات متخصص شدن به دنبال یادگیری مباحث و تکنیک های بیزینسی باشیم که در سایت و اینستا فرانک رکوعی، تکنیک های زیادی را برای افزایش درامد و شروع یک کسب و کار به شما اموزش داده ایم.

شناخت بازار کاری و ایجاد ارتباط برای فروش و جذب مخاطب نکته‌ای است که برای داشتن یک کسب و کار موفق بسیار اهمیت دارد.

یکی از مهارت های اصلی برای معمارها داشتن دست قوی در ترسیم است بنابراین اسکیس یکی از راه های ارائه است که با کمترین هزینه و سرعت بالا، طراحان می توانند ایده های خود را به مشتری، کارفرما، مدیران شرکت، طراحان ارشد و اساتید خود منتقل کنند.

 • یادگیری ترند شناسی
 • اشراف به پروژه های بزرگ دنیا و روند طراحی آنها
 • وبسایت WGSN

واژه ترند در لغت نامه به معنای روند است و اگر بخواهیم آن را به زبان ساده تعریف کنیم:

شکل گیری یک فعالیت بر اساس یک شیوه‌ی خاص که مورد قبول عام جامعه باشد.

یک تعریف علمی تر هم می توان برای ترند شناسی بیان کرد:

یکی از زیر مجموعه های علم آینده پژوهی است که محقق با تحلیل واقعیت ها، اتفاقات و چالش ها آینده را پیشبینی کرده و راه حل ارائه می دهد

تمام رشته های شغلی نیازمند به روز بودن است بنابراین اگر طراح معمار هستید هم دائم باید آپدیت باشید، به طور مثال باید پروژه های روز دنیا را که سر و صدا بپا کرده است بشناسید و همچنین با روند طراحی این پروژه ها آشنا باشید و آگاه باشید چرا این پروژه ها در دنیا معروف شده است . این اطلاعات به شما برای رسیدن به یک خط فکری شخصی در طراحی کمک می کند و در نتیجه‌ی آن حتی نام شما را به یک برند تبدیل خواهد کرد.

در دنیای امروز که بیشتر زندگی به شکل مجازی و در دنیای وب سپری می شود سایت های معتبر می تواند بسیار کمک کننده باشد.

سایت ها هر کدام به شکل مجزا می تواند در یک مبحث به یاری شما برسد به طور مثال WGSN در بخش های مختلف از جمله طراحی و دیزاین فعال است.

 • CV درست
 • پورتفولیو کامل
 • نمونه کار اجرایی
 • ارتباطات

مخفف واژه‌ی Curriculum Vitae به مفهوم یک سند کامل است پس داشتن یک CV درست یعنی اسناد و مدارکی که نشان می دهد شما یک دستآورد بزرگ و علمی و تحقیقاتی دارید.

تنظیم CV نیازمند اموزش و یادگیری است.

شاید برای شما سوال ایجاد شود که تفاوت بین رزومه و CV چیست؟ در یک مقاله‌ی مجزا به شکل مفصل به این موضوع خواهیم پرداخت

یک تعریف ساده برای واژه PORTFOLIO موجو است:

به معنای سبد دارایی ها است که اگر بخواهیم یک تعریف جامع برای آن در معماری داشته باشیم، می توان گفت یک مجموعه از نمونه کارها و طراحی ها، خصوصاً برای معماران و طراحان و هنرمندان است.

ایجاد یک پورتفولیوی حرفه‌ای نیازمند مهارت و حتی یادگیری است تا مخاطب را تحت تاثی قرار دهد.

معماری جز مشاغلی است که زیر شاخه های مختلف جهت ایجاد یک کسب و کار دارد بنابراین با توجه به شغل خود یک یا دو روش از این 4 مورد که ذکر کردیم را برای پرزانت خود می توانید انتخاب کنید.

داشتن نمونه کار اجرایی با طراحی تفاوت دارد دوستانی که طراحی های آنها به شکل اجرایی درامده باید یک مجموعه از آن تهیه کنند. چنانچه به عنوان یک یوزر انسانی در یک پروژه حضور د اشه اید اما معمار آن پروژه شخص و شرکت دیگری است فقط می توانید از حضورتان در رزومه‌ی خود عنوان کنید.

هر شرکت و دفتر معماری نیازمند افرادی است که بتوانند یک پل ارتباطی بین شرکت با معمارهای بزرگ داخلی و خارجی، آتلیه های معماری خصوصا خارجی و ارگان ها و سازمان ها، شبکه های اجتماعی و خبری و غیره باشند زیراکه دقیقا این افراد می توانند درامد یک موسسه یا شرکت را چندین برابر افزایش دهند.

مهاجرت با مدرک تحصیلی بسته به عوامل مختلفی دارد از جمله:

 • رزومه شخص
 • مقطع مدرک تحصیلی
 • نوع مدرک
 • عنوان دانشگاه مبدا ( ایران ) و ارتباط با دانشگاه مقصد
 • گرایش تحصیلی
 • سوابق علمی
 • مدرک معتبر زبان
 • رزومه
 • پورتفولیو( portfolio)
 • SOP انگیزه نامه معماری

توصیه‌ی من به دوستانی که قصد مهاجرت تحصیلی دارند کمک گرفتن از مشاوران اپلای معماری است تا بهترین نتیجه را در کمترین زمان دریافت کنند.

جواب این سواال قطعاً بله است اما نتیجه مستقیماً به شخص مرتبط خواهد بود. برای آنکه منظور صحبت را بهتر درک کنید اگر غیر مرتبط هستید و می خواهید وارد بازار معماری شوید در ابتدا به سوالات زیر پاسخ دهید:

 1. آیا شغلی که در رشته‌ی معماری انتخاب می کنید نیازمند مدرک تحصیلی مرتبط است؟
 2. مدرک تحصیلی شما چیست و چطور می توانید با کمترین زمان، مدرک تحصیلی معتبر دریافت کنید ؟
 3. اگر شاغل در یک رشته‌ی دیگر هستید آیا زمان کافی برای آموزش و یادگیری مهارت های معماری جهت ورود به رشته دارید؟
 4. آیا امکان هزینه برای یادگیری ازاد، اما حرفه ای دارید؟
 5. ادم ریسک پذیری هستید که شغل و درامد فعلی خود را برای مدتی رها کنید تا وارد معماری شوید؟
 6. میزان علاقه شما به معماری دقیقاً چقدر است؟
 7. الویت شما در زندگی چیست؟
 8. چه میزان خلاق هستید و آیا آمادگی یادگیری تکنیک های خلاقیت را دارید؟

سوالاتی از این دست که شما را برای ورود به رشته معماری آماده خواهد کرد.

چنانچه رشته کاری و تحصیلی شما غیر مرتبط است اما علاقمند به ورود در رشته‌ی معماری هستید فرانک رکوعی به عنوان یک مدرس و معمار و بنیان گذار آکادمی معماری ایکور می تواند به شما کمک کند تا در کمترین زمان و با کمترین هزینه و به همراه یک پلن درست وارد بازار معماری شوید تا بهترین نتیجه را کسب کنید جهت مشاوره روی تصویر زیر کلیک کنید :


11 راز مهم برای عاشقان معماری فرانک رکوعی سایت ایکور

از بین 11 راز مهم معماری این راز در هر موقعیتی که هستید بسیار زیاد اهمیت دارد زیراکه فقط اموزش دیدن و متخصص شدن برای ورود به بازار کسب و کار کافی نیست.

توصیه‌ی من به دوستانی که در حال یادگیری مهارت‌های رشته‌ی معماری هستند:

اگر به شکل آزاد در حال یادگیری هستید و یا دانشجوی معماری هستید یک بازه‌ی 2 ساله برای آموزش نیاز دارید و بهترین کار این است که در طی این مدت جذب بازار کار هم شده و کسب تجربه کنید.

هیچس در طول تاریخ فقط با مطالعه حتی برای رسیدن به تخصص به درامد بالا دست پیدا نکرده.

دنیای بیزینس فارغ از دنیای تخصصی در رشته‌ی معماری است.

پاسخ این سوال در حقیقت بستگی به عوامل متعددی دارد از جمله اینکه دقیقا چه عنوان شغلی را می خواهید انتخاب کنید و آیا نیاز به حق امضا دارید یا خیر؟

در دنیای امروز به شکل کلی از نظر من تخصص و بازار کار هیچ ربطی به مدرک تحصیلی ندارد مگر در شرایط خاص که مد نظر شما می باشد.

رشته‌ی معماری مثل گذشته پولساز نیست.

اگر بدانید دنیای کسب و کار نسبت به گذشته تفاوت های بزرگی داشته است، به این نتیجه خواهید رسید که معماری یکی از پولساز ترین رشته های دانشگاهی است به شرط آن که دانش دنیای امروز در بیزینس را کسب کنیم.

جواب این سوال را قطعاً، بله می گویم.

سخت ترین راز در بین 11 راز مهم معماری این است که قاطعانه بگویم بدون سرمایه هم می توان شروع کرد زیراکه من، فرانک رکوعی از صفر مطلق شروع کردم و در حال حاضر بیشتر از 1000 دانشجو دارم و دوره های مختلف آموزشی برگزار کردم.

اگر مثل من تنها هستید و کمک دیگران را نمی خواهید بپذیرید نقطه‌ی شروع شما همین جا، یعنی آکادمی معماری ایکور است زیراکه من، فرانک رکوعی با انتخاب شخصی خودم دو پست مدیر عاملی را نپذیرفتم و تصمیم به ایجاد یک برند آموزشی به شکل کاملاً شخصی گرفتم که در این مسیر انرژی، هزینه و زمان زیادی را صرف کردم و با کسب 7 سال تجربه در حال حاضر می توانم با کمترین هزینه و زمان و حتی انرژی، شما را به هدفتان نزدیک تر کنم.

اگر نیاز به مشاوه رایگان در این زمینه دارید فقط روی تصویر زیر کلیک کنید:فرانک رکوعی فارغ التحصیل ارشد معماری از دانشگاه سراسری زنجان است که از سال 1396تا به اکنون وارد زیر شاخه‌ی آموزش از رشته‌ی معماری شد و حوالی سال 1398 بود که تصمیم به تاسیس یک برند آموزشی به شکل مجازی گرفت و با گسترش در دنیای وب به عنوان اولین آکادمی آموزش معماری آنلاین شروع به فعالیت کرد.

قبل از شرایط کرونا به طور تقریبی بیش از 60 درصد افراد آموزش حضوری را ترجیح می دادند و موسسه‌ای به عنوان آکادمی مجازی وجود نداشت، فقط برخی از مدرسین پکیج های آموزشی خود را به شکل cd یا نهایتاً فِلَش در اختیار دانشجو قرار می دادند.

فرانک هم مثل تمام مدرسین، کلاس های خود را در ابتدا به شکل حضوری برگزار می کرد اما بعد از مواجه با شرایط کرونا که تمام کلاس های حضوری تعطیل شد به سرعت تصمیم به ایجاد تغییرات اساسی گرفت بنابراین تدریس مدرن را با تکنیک های مختلف جهت ارائه انتخاب کرد و جز اولین ها در بخش آموزش های مجازی شد که به شکل مستقل دارای وبسایت آموزشی و کانال های آموزشی گردید.

موسسه مجازی ایکور با مدیریت فرانک رکوعی از سال 1398 به شکل مجازی شکل گرفت و دارای کانال های ارتباطی مختلف است :

در حال حاضر آکادمی آموزش معماری ایکور دارای دوره های زیر به شکل آفلاین، حضوری و آنلاین است:

اصلی ترین راز از بین 11 راز مهم معماری یادگیری مهارت های آن است.

 • دوره‌ی آموزش 0 تا 100 اسکیس
 1. آفلاین
 2. حضوری
 3. آنلاین

جهت هماهنگی و ثبت نام در دوره‌ی 0 تا 100 اسکیس روی تصویر زیر کلیک کنید تا ما در کمتر از 24 ساعت با شما تماس بگیریم:


اموزش 0 تا 100 اسکیس فرانک رکوعی اکادمی اموزش معماری ایکور

 • آموزش جامع پرسپکتیو
 1. حضوری
 2. آفلاین
 3. آنلاین

برای هماهنگی و ثبت نام در این دوره روی تصویر زیر کلیک کنید تا ما در کمتر از 24 ساعت با شما تماس بگیریم :


فرانک رکوعی مدرس 11 راز معماری است

 • دوره 0 تا 100 طراحی پلان معماری
 1. حضوری
 2. آفلاین
 3. آنلاین

اگر مایل به ثبت نام در این دوره هستید روی تصویر زیر کلیک کنید تا ما کمتر از 24 ساعت با شما تماس بگیریم:


اموزش یکی از 11 راز مهم معماری است که در سایت معماری ایکور ان را خواهید اموختسایت آکادمی معماری ایکور تنها وبسایت آموزش معماری است که تمام 11 راز مهم معماری را می توانید در آن جستجو کنید و هر کدام را به شکل مجزا آموزش ببینید.

اگر بخواهم آنچه در این مقاله در مورد آن صحبت کردم را به شکل خلاصه و تیتر بیان کنم به شرح زیر خواهد شد:

 • گام اول » یادگیری 3 مهارت اصلی در معماری است :
 1. اسکیس
 2. ضوابط طراحی پلان
 3. نرم افزار
 • اموزش بیزینس
 • شناخت مارکتینگ، خصوصاً دیجیتال مارکتینگ
 • ارتباطات
 • شروع، حتی بدون سرمایه
 • مشاوره گرفتن هم از جهت تحصیلی و هم کسب و کار
 • پرورش خلاقیت
 • شناخت پروژه های بنام در جهان

در این مقاله من فقط 11 مورد اصلی که به نظرم بسیار اهمیت داشتند را بیان کردم اما می توان رازهای دیگر را نیز به آن اضافه کرد که بر اساس تجربه افراد می تواند این موارد متغییر باشد بنابراین هیچ فرمول خاصی برای آن نمیتوان نوشت.

مشاوران تحصیلی و کسب و کار ما در هر شرایط زمانی در کنار شما هستند تا بهترین نتیجه را با کمترین میزان انرژی، هزینه و زمان از تحصیلات و بیزینس خود دریافت کنید.

اگر می خواهید فرانک رکوعی و تیم او را بیشتر بشناسید کافی است کلیک کنید.

چنانچه می خواهید نمونه کارهای او را مشاهده کنید کلیک کنید .

برای کارگاه های حضوری و آنلاین فرانک رکوعی کلیک کنید.

11 راز مهم معماری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − هشت =

اسکرول